Колишніх посадовців, які ніколи в житті нічого у космос не запускали, та «експертів» прошу йти коментувати футбол – Тафтай

Голова Державного космічного агентства України, Володимир Тафтай, на своїй сторінці у Facebook розповів про сьогоднішній стан супутника “Січ-2-30” та відреагував на критику у свій бік.

Вже майже місяць я читаю в медіа та соцмережах сповнені безпідставної критики коментарі з приводу українського супутника «Cіч-2-30». 13 січня 2022 року Україна вперше за одинадцять  років запустила власний супутник, – пише Тафтай

Він акцентував на ситуації з українською космічною сферою за останні роки, зазначивши, що після 2014 року українські космічні підприємства розірвали всі контракти із російськими компаніями та втратили 80% замовлень.

 З 2018 року в Україні взагалі не було космічної програми, тобто держава не фінансувала ніякі космічні проєкти. Весь цей час державні космічні підприємства виживали виключно за рахунок комерційної кооперації – замовлень з-за кордону. Ні про які R&D всі ці роки мова взагалі не йшла. На ключових підприємствах – КБ «Південне» та на «Південмаші» – було кілька хвиль масових скорочень працівників. Як би не соромно було це говорити, але на цих підприємствах були борги по зарплаті, – повідомив глава ДКАУ

Володимир Тафтай заявив, що у 2021 році в Україні на найвищому рівні звернули увагу на космос – після 5 років повного забуття, а КБ «Південне» у рекордні терміни завершило зборку та тестування супутника «Січ-2-30».

Також очільник ДКАУ пояснив сьогоднішній стан українського космічного апарату

 Супутник пройшов усі випробування у компанії Space X та був вдало запущений на орбіту. Після відокремлення космічного апарата з ним було встановлено зв’язок та отримано телеметричну інформацію, що підтвердила працездатність бортової апаратури. Але зв’язок було встановлено тільки на третьому сеансі, а не під час перших двох. Результат – орієнтація апарату залишилася такою, коли на робочі поверхні сонячної батареї потрапляє лише відбите від поверхні Землі сонячне випромінювання або короткочасне пряме випромінювання під досить малим кутом. Батареї не можуть достатньо заряджатись в таких умовах. Супутник перезавантажився та почав працювати у режимі енергозбереження.

Ми очікуємо, що протягом 1-1,5 місяців просторове положення стане сприятливим для накопичення електроенергії, що дасть можливість привести орієнтацію до штатної. Льотні випробування супутника вже поновлено. Стандартний термін випробувань – 2 місяці, тобто до 13 березня. Ми маємо ще місяць на вирішення проблеми. Безпосередня розробка супутників – це не моя задача. Я відповідаю за стратегію та державну космічну програму.

Не оминув голова ДКАУ  і критики у свою адресу.

Я беру до уваги лише зауваження від тих людей, які у цій конкретній сфері кращі за мене. Тому буду радий почути думку тих, хто має успішний досвід запуску та керування супутниками. Колишніх посадовців, які ніколи в житті нічого у космос не запускали та «експертів», які не розуміють, що у супутника є не тільки корисне навантаження, а ще й системи відокремлення й енергозбереження, прошу йти коментувати футбол, – заявив Тафтай.

Володимир Тафтай заявив, що космос є не тільки потужним науковим, безпековим та бізнес-сегментом, але й об’єднуючим фактором для суспільства.